WYSTAWA FOTOGRAFICZNA„PRZYŁAPAĆ CHWILĘ”

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA„PRZYŁAPAĆ CHWILĘ”

Wystawa będzie cyklem czarno – białych fotografii, swoistą „dokumentacją” zdarzenia, chwili. Autorami zdjęć będą dzieci.
Serdecznie zapraszamy do udziału w:
Wernisażu wystawy, który odbędzie się 21 października 2011 roku, o godz. 18.00 w kawiarni – galerii POZYTYWKA na krakowskim Kazimierzu.
oraz warsztatach dla dzieci:
- fotograficznych, które poprowadzi Jacek Świderski z krakowskiej szkoły fotografii FOTOTERMINAL /odbędą się 23 października w godz. 11.00 – 15.00/. Wstęp wolny.
- plastycznych, które poprowadzą Anna Pomykalska oraz Monika Dylewska z Muzeum Narodowego w Krakowie /odbędą się 6 listopada w godz. 11.00 – 15.00/. Wstęp wolny.

To z dwóch względów nietypowa wystawa fotograficzna. Po pierwsze - to wystawa połączona z warsztatami fotograficznymi i plastycznymi. Drugi aspekt to charakter samych fotografii. Zamierzeniem bardzo młodych autorów było pokazanie czegoś ulotnego, impresji ze swojego życia. Stąd tytułowe Przyłapać chwilę.

Tytułem i tematem przewodnim wystawy będzie „Przyłapać chwilę”. Umożliwiając dziecku uchwycenie ulotnej chwili, pragniemy wzbudzić wrażliwość na piękno świata. Dla każdego dziecka inna chwila jest wyjątkowa, niepowtarzalna. Dla jednego będzie to zachód Słońca, dla innego zabawa ze zwierzakiem, a dla jeszcze innego mgła spowijająca Planty nad ranem lub spadające jesienne liście. Wystawa będzie cyklem czarno – białych fotografii, swoistą „dokumentacją” zdarzenia, chwili.

Pomysł na warsztaty fotograficzne dla dzieci był prosty: trzydzieści aparatów fotograficznych, trzydzieścioro dzieci i żadnych niepotrzebnych wskazówek. Nie chodziło o to, żeby uzyskać techniczną poprawność, by myślały nad kompozycją, ostrością.
Dzięki temu, iż większość z nich nigdy wcześniej nie miała aparatu w ręku, nie ma w nich przekonania, że na fotografiach musi być uśmiechnięta, pozująca rodzina. Nieświadomie stworzyły niezwykły portret rzeczywistości.
Często banalne, na pierwszy rzut oka, ujęcie, przy bardziej wnikliwej obserwacji ukazuje fascynujący fragment, tego co ulotne, zdarzenie, atmosferę, anegdotę. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom, zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych chwil.

W ramach Wystawy Fotograficznej zaprezentujemy zdjęcia wykonane przez dzieci w wieku 7 -12 lat.
Program Wystawy uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące:
- warsztaty fotograficzne
- wykłady i spotkania z fotografikami
- akcja plastyczna
- konkurs plastyczny
Trwałym i wartościowym efektem organizacji Wystawy będzie opublikowanie Katalogu, który obejmie zarówno prezentację twórczości młodych artystów, jak i liczne teksty krytyczne i teoretyczne.
Katalog promuje ideę wystawy oraz programu stypendialnego Plus na Start. Zawiera opis programu, prezentuje kilka problemów, tematów, którymi zajmuje się Plus na Start. Zawiera także wybrane fotografie, które są prezentowane w ramach wystawy „Przyłapać chwilę”.
Dochód ze sprzedaży albumu w całości przeznaczony zostanie na rzecz dzieci.

 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE (23 października w godz. 11.00 – 15.00)
Będą gromadziły wszystkich pasjonatów fotografii, niezależnie od wieku oraz posiadanych umiejętności.
Kurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z Krakowa i okolic, dla tych wszystkich, którzy pragną nauczyć się fotografii od podstaw, od fotografowania techniką analogową i pracy w ciemni, poprzez posługiwanie się aparatem cyfrowym i obróbkę zdjęć w programie Adobe Photoshop.
W czasie trwania zajęć każdy z uczestników kursu ma możliwość bezpłatnego wypożyczenia aparatu cyfrowego, lub używania/nauki na swoim sprzęcie fotograficznym.
Program jest przemyślany tak, by obok poznania podstaw warsztatu fotograficznego uwrażliwić uczestników na magię światła czy niepowtarzalną kompozycję. Fotografując i analizując klasyczne tematy fotografii, uczestnicy kursu nauczą się jak budować własną wypowiedź artystyczną.

Na program kursu składa się cykl wykładów poruszających podstawowe zagadnienia fotografii oraz ćwiczenia rozwijające wiedzę i umiejętności. Zajęcia prowadzone są w studio, ciemni, plenerze, a także pracowni komputerowej.

PROGRAM WARSZTATÓW FOTOGRAFICZNYCH (autorski program FOTOTERMINAL):
- Aparaty fotograficzne: budowa aparatu, optyka, wykorzystanie funkcji aparatu, sprzęt dodatkowy itd.
- Światło w fotografii: źródła światła, pomiar, temperatura barwowa, balans bieli , itd. Rodzaje i charakterystyka oświetlenia.
- Kompozycja i estetyka: świadomość kadru, zasady kompozycji obrazu, głębia ostrości, światło i oświetlenie, kolor, rytm, barwa itd.
- Plener fotograficzny: zasady fotografowania w świetle dziennym, dokument/pejzaż/architektura - praktyczna realizacja tematu fotograficznego np. "Portret miasta", konkurs na najlepsze zdjęcie warsztatów
- Konsultacje zadań fotograficznych: slideshow, analiza błędów, wybór najciekawszych zdjęć
- Podsumowanie warsztatów i wręczenie nagród

Zapewniamy:
program merytoryczny wraz z materiałami uzupełniającymi do poszczególnych tematów
pokazy multimedialne
materiały dydaktyczne
wykłady o fotografii
wspólne wyjścia w plener i fotografowanie pod opieką prowadzącego warsztaty
Warsztaty i konsultacje fotograficzne będą prowadzone cyklicznie do 30 czerwca 2012 r.

FOTOTERMINAL - krakowska szkoła fotografii, na rynku polskim nieprzerwanie od 2003 roku. Program indywidualnych warsztatów, kursów i plenerów. Konsulting fotograficzny. Wysokie kompetencje oraz duże doświadczenie fotograficzne i pedagogiczne kadry szkolącej. Autor programów - mgr fotografii Jacek Świderski. Zajęcia gościnnie prowadzą znani w Polsce specjaliści różnych dziedzin - od fotografii dokumentalnej przez reklamową, aż po fotograficzne techniki specjalne. W ofercie warsztaty z artystami oraz spotkania autorskie. Współpraca między innymi z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wieloletnia z WSB-NLU w Nowym Sączu. Rekomendacje od wielu znanych firm i instytucji, w tym także organizacji NGO.
Jacek Świderski - absolwent wydziału fotografii szkoły filmowej FAMU w Pradze, PWSFTiT im.L.Schillera w Łodzi, Lídová Konservatoř w Ostravie, stypendysta Middlesex University w Londynie. Wykładowca fotografii, fotograf, kierownik Pracowni Fotografii w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autor, uczestnik, kurator i producent kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jako artysta specjalizuje się w fotografii inscenizowanej. 

WARSZTATY PLASTYCZNE (6 listopada w godz. 10.00 – 14.00)
Materiały i metody plastyczne, którymi dzieci będą się posługiwały
- węgiel, atrament
- farby, pastele,
- papieroplastyka
- technika collage
- witraże z papieru
- stempel
- akwarela z pasta
- rysunek
- warzywa jako pędzle
- malowanie gąbką
- malowanie wacikami
- tworzenie masek
- malowanie na tkaninie
- malowanie patykami
- rysowanie kółeczkami
- malowanie na kaszy- technika malarska o zróżnicowanej powierzchni
- wyklejanka z tkanin
- forma przestrzenna z kulek styropianowych
- formy przestrzenne z gliny
- płaskorzeźby z bibuły
- malowanie farba zmieszana z proszkiem

Program artystyczny:
praca indywidualna uczestników oraz ćwiczenia kompozycyjno-rysunkowe, malarskie, w oparciu o przygotowane tematy, formy rysunkowe, metody malarskie
wykłady i dyskusje dotyczące zagadnień sztuki
konsultacje prac z artystami
realizacje wielkoformatowych prac rysunków eksponowanych w przestrzeni miejskiej Krakowa

Konkurs plastyczny:
- konkurs skierowany jest do uczestników warsztatów
- tematem będzie zaprojektowanie plakatu warsztatów artystycznych dla dzieci
- zwycięzców wyłonią osoby prowadzące warsztaty plastyczne

Muzeum Narodowe w Krakowie - Muzeum powołane uchwałą Rady Miasta Krakowa 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Jest najstarszym muzeum narodowym w Polsce. Muzeum posiada bogaty zbiór dzieł sztuki polskiej, europejskiej i pozaeuropejskiej, co stawia je na pozycji jednej z najważniejszych i najciekawszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie.
Muzeum interesuje AKTUALNOŚĆ. Nowoczesność zderzana jest tu z tradycją i historią.
Muzeum Narodowe w Krakowie zmienia się, ewoluuje. Wychodzi naprzeciw.
Nieszablonowo, w oderwaniu od schematu gigantycznej instytucji kultury.
Obok zbiorów sztuki dawnej i najnowszej, w nowoczesnych wnętrzach pojawiają się współczesne projekty. Wykłady, dyskusje, cykle filmowe, projekcje.
Anna Pomykalska - z wykształcenia artysta plastyk i pedagog. Uczestniczyła w wielu wystawach malarstwa w kraju i zagranicą. Jest laureatką nagród i wyróżnień na wystawach fotograficznych. Jednocześnie posiada duże doświadczenie w pracy z dziećmi. Od 2006 roku współpracuje z Sekcją Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie, prowadząc warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz lekcje muzealne dla osób niepełnosprawnych.
Monika Dylewska – absolwentka wydziału malarstwa ASP w Krakowie, Publishing School i Studiów Managerskich Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień zgłębia tajniki edukacji przez sztukę, tworzy autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ciągle poszukuje najlepszego środka wyrazu własnych przemyśleń. Jest kierownikiem Sekcji Edukacji w Muzeum Narodowym Krakowie.    

WIĘCEJ INFORMACJI oraz zapisy na warsztaty: Magdalena Kucaba e-mail: plusnastart@gmail.com; kom. 784 043 896


Komentarze

Dodaj swój komentarz

*Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Wszelkie prawa zastrzeżone

Top Solutions    

Darmowe rozliczenie PIT możliwe jest dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.