Seniorzy XXI wieku - zakończenie zajęć

Seniorzy XXI wieku - zakończenie zajęć 10 grudnia 2014r. zakończyła się realizacja zajęć w ramach projektu „Seniorzy XXI wieku” realizowanego przez naszą Fundację, współfinansowanego ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej  w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Celem projektu było zwiększenie dostępu seniorów do edukacji pozaformalnej poprzez organizację bezpłatnych, różnorodnych zajęć. Projekt organizowany był dla osób powyżej 60 roku życia, mieszkających na terenie  Dzielnicy Prądnik Czerwony oraz w dzielnicach z nią sąsiadujących.

Zajęcia cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem seniorów. Podczas rekrutacji telefon Fundacji niemalże nie przestawał dzwonić. Niestety z powodu ograniczonej liczby miejsc nie wszyscy mogli skorzystać z oferty tych zajęć, na których najbardziej im zależało. Pod koniec września doszło do rozpoczęcia.

Pierwsze „wystartowały” Panie uczęszczające na zajęcia z nordic walkingu, które pod czujnym okiem trenera (Wojciecha Kubli) nauczyły się w jaki sposób dobrać wysokość kijków, jak je ustawić i jak prawidłowo z nimi chodzić, a następnie przemierzały okolice szlifując swoje umiejętności. Między uczestniczkami nawiązała się bardzo pozytywna relacja, która była efektem więzi między seniorkami a panem Wojtkiem, z którym Panie nie tylko trenerowały, ale i miło rozmawiały.

Następnie ruszyły zajęcia komputerowe. Uczestnicy - zwłaszcza grupy podstawowej - byli przerażeni tym co może ich na tych zajęciach czekać. Jednak cierpliwość oraz zaangażowanie prowadzącego ten kurs Piotra Brody oraz licznej rzeszy wolontariuszy sprawiły, że seniorzy nie tylko wychodzili z zajęć zadowoleni i bogatsi o wiedzę oraz umiejętności, ale również chcieliby kontynuować te zajęcia w przyszłości.

Podczas realizacji projektu seniorzy mieli możliwość realizacji swoich ambicji artystycznych zarówno podczas zajęć plastycznych z elementami decoupage’u ale również podczas zajęć fotograficznych. Podczas zajęć plastycznych uczestnicy uczyli się techniki decoupage’u i stosowali ją do ozdoby różnych przedmiotów tj. lustra, skrzyneczki, bombki. Ponadto mogli spróbować swoich sił w tworzeniu m.in. martwej natury za pomocą suchych pasteli. Efekty były dla samych seniorów, ale również prowadzącej zajęcia pani Haliny Bujko i pracowników Fundacji zaskakujące. Można śmiało powiedzieć , że podczas zajęć powstało kilka dzieł sztuki.

Z kolei podczas zajęć fotograficznych seniorzy pod czujnym okiem Jana Nowaka oraz wolontariuszy najpierw uczyli się obsługi aparatów fotograficznych a następnie wykonywali  zdjęcia np. podczas sesji zdjęciowej w Parku Zakonu Pijarów. Na koniec zajęć odbył się konkurs w dwóch kategoriach: portret i pejzaż. W obydwu zwyciężyły Panie.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kurs języka angielskiego. Seniorzy uczęszczali na zajęcia prowadzone przez panią Edytę Ptaszyńską wymagającą i doświadczoną nauczycielkę, która zadawała seniorom zadania domowe, robiła testy i ani na chwilę nie dała im odetchnąć. Na szczęście zajęcia prowadzone były w milej atmosferze i to sprawiło, że z każdych zajęć uczestnicy wychodzili zadowoleni, a kiedy nadszedł ich koniec pojawiło się wzruszenie.


Oprócz tego typu zajęć podczas realizacji projektu odbyły się również wykłady dotyczące zdrowego i aktywnego stylu życia oraz wolontariatu. Uczestnicy mogli się na nich dowiedzieć tego jak zdrowo się odżywiać, jaką aktywność powinni i mogą podejmować oraz tego jak zostać wolontariuszem i na co zwracać uwagę podczas pracy wolontaryjnej.


W imieniu Fundacji dziękujemy wszystkim Seniorom za uczestnictwo w zajęciach a prowadzącym  oraz wolontariuszom za pomoc w ich realizacji. Mamy nadzieje, że wszyscy zaangażowani w realizacje tego projektu będą go miło i ciepło wspominać.

W tym miejscu nie może również zabraknąć podziękowań dla nszych wspaniałych Wolontariuszy, którzy dzielnie asystowali prowadzącym zajęcia i pomagali w realizacji projektu.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

*Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Wszelkie prawa zastrzeżone

Top Solutions    

Darmowe rozliczenie PIT możliwe jest dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.