Ekspresowy raport fundacyjny z działalności w 2014 roku

Ekspresowy raport fundacyjny z działalności w 2014 roku

Rok 2014 za nami, w związku z powyższym postanowiliśmy zrobić małe podsumowanie ubiegłorocznych sukcesów. Komu Fundacja pomagała, jakie wyzwania podjęła? Zapraszamy do zapoznania się z ekspresowym raportem z działalności w 2014 roku...

1. Kolejny raz pomagaliśmy w rozwoju talentów potrzebujących dzieci poprzez „obdarowanie" ich „PLUSem na START"
Termin: 01.01.2014r. - 31.12.2014r. (Program jest realizowany w cyklu jednorocznym, zgodnym z rokiem szkolnym - od 01.01.2014r. do 30.06.2014r. realizowana była edycja IV, od 01.07. do 31.12.2014r. edycja V, która będzie kontynuowana do 30.06.2015r.)
Liczba uczestników: 34 dzieci (w edycji IV) i 35 dzieci (w edycji V)
Adresaci programu to utalentowane dzieci z rodzin niemajętnych, niewydolnych wychowawczo, borykających się z licznymi problemami. Dzieci są uczniami krakowskich szkół podstawowych. Program skierowany jest przede wszystkim do osób z rodzin, które z różnych powodów nie otrzymują pomocy z żadnej instytucji społecznej.
Opis: program Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego, dzięki któremu dzieci, mające utrudniony start w życie, mogą realizować marzenia oraz rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia.
W RAMACH PROGRAMU "PLUS NA START" W 2014 ROKU ZREALIZOWANO:
- „Wakacje z Przygodą" w terminie 18-22.08.2014r. stacjonarne warsztaty wakacyjne, podczas których dzieci brały udział w  rozmaitych wycieczkach i z zajęciach;
- Wyprawkę szkolną dla dzieci - paczki z artykułami szkolnymi (przygotowane przez uczniów naszego pijarskiego Liceum i Gimnazjum);
- Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci - różnorodne zajęcia, zgodne z talentem dzieci, realizowane w profesjonalnych ośrodkach (język angielski, plastyka, robotyka, piłka nożna, szachy, balet i wiele wiele innych);
- Pomoc Wolontariusza - „starszy brat" lub "starsza siostra", oferujący pomoc w nauce, zabawie
- Okazjonalne spotykania z animatorami, np. z okazji Dnia Dziecka, Pożegnania Wakacji, Mikołaja itp.

2. FERIE W MIEŚCIE po raz 17.
Termin: 10-14.02.2014r.
Liczba uczestników: 60 dzieci
Fundacja zrealizowała kolejny już raz półkolonię dla uczniów szkół podstawowych, szczególnie tych, którzy nie mają możliwości wyjazdu podczas Ferii zimowych, obejmującą zajęcia sportowe, artystyczne, komputerowe, konkursy i zabawy oraz wycieczki (kino, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraina zabaw dziecięcych itp. Itd.).

3. SPOTKANIA DLA OSÓB STARSZYCH
Liczba uczestników: około 140 osób
Nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów oraz Publicznego Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów (w tym wolontariusze fundacji) zorganizowali spotkania wielkanocne oraz wigilijne dla osób starszych. W spotkaniach udział wzięli seniorzy z Parafii Najświętszego Imienia Maryi przy ul. Dzielskiego, a także z Parafii Matki Bożej Ostrobramskiej z ul. Wieczystej oraz z Domu Spokojnej Starości z Prądnika Czerwonego. Poza poczęstunkiem, rozmową i programem artystycznym wszyscy uczestnicy otrzymali paczki świąteczne.

4. OBCHODY JUBILEUSZOWE FUNDACJI
Termin: 25.02.2014
Liczba uczestników: około 200 osób
25 lutego w Auli Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie Fundacja Oświatowa świętowała XV-lecie działalności. Zaproszeni goście, a wśród nich: przedstawiciele Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa, Dzielnicy III, mediów, duchowieństwa, dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Pijarskich oraz innych placówek, z którymi współpracuje Fundacja, wolontariusze, podopieczni Fundacji wraz z rodzinami oraz wszystkie pozostałe osoby związane z naszą organizacją wzięły udział w wyjątkowym koncercie „Wehikuł Czasu". Z racji zbliżającego się „tłustego czwartku" świętowanie rozpoczęło się od konkursu na najlepszego krakowskiego pączka. Jury składające się z przedstawicieli władz Fundacji, wolontariatu, podopiecznych  Fundacji oraz rodzinnych domów dziecka, na czele z Przewodniczącym Jury: panem Bogusławem Kośmiderem - Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa smakowało, oceniało i ogłosiło, że miano „Krakowskiego Pączka 2014" przypada Cukierni Antoni Adamek. Koncert „Wehikuł czasu" przeprowadził zgromadzonych przez 15-lat działalności Fundacji. Goście mogli dowiedzieć się więcej o realizowanych projektach: Plusie na Start, Feriach w mieście, Spotkaniach dla osób starszych, Pomocy Polakom na Wschodzie, Projekcie polsko - szwajcarskim  czy organizowanych przez Fundację wydarzeniach kulturalnych i sportowych, a także oglądnąć przezabawny filmik z udziałem pana Krzysztofa Globisza pt. „Jak pozbyć się1%" czy wreszcie poznać ciekawostki „historyczne" z przymrużeniem oka. Dzięki wspaniałym konferansjerom: Monice Zasadzie i Janowi Nowakowi dowiedzieliśmy się, że w 1998 roku Etiopczyk Haile Gebrselassie ustanowił rekord świata w biegu na 5 km wynikiem 12 minut 39 sekund i przypomnieliśmy sobie, że w 2012 roku reprezentacja Polski w piłce nożnej spadła w rankingu FIFA niczym Felix Baumgartner, który skoczył z stratosfery 39km w dół. Ciekawostki ze świata i z życia „Fundacyjnej Rodziny" uświetniły występy muzyczne Kaliny Halamy oraz Przemka Więzika, którzy w wyjątkowy sposób przenosili nas w czasie do przebojów z ostatnich 15 lat. Warto również zaznaczyć, że koncert miał wyjątkową oprawę multimedialną, którą stworzył niezastąpiony reżyser Dariusz Janiczak. Koncert był też idealną okazją do uhonorowania osób wspierających działania Fundacji.
Przygotowanie i realizacja koncertu nie byłyby możliwe bez wolontariuszy z Liceum i Gimnazjum, którzy, jak zwykle, stanęli na wysokości zadania i za to należą im się ogromne podziękowania.

5. FUNDUSZ CELOWY pn. „Wspieranie pijarskich inicjatyw edukacyjnych"
Termin: 01.01.-31.12.2014r.
Liczba odbiorców: około 420 osób
Fundusz dotyczy przyznawania pomocy Partnerom, których organem prowadzącym jest Polska Prowincja Zakonu Pijarów i ma na celu wspieranie oświaty, w tym rozszerzonej oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie Funduszu stypendialnego.

6. FUNDUSZ STYPENDIALNY
Termin: 01.01.-31.12.2014r.
Liczba odbiorców: około 100 osób
Przedmiotem działalności funduszu stypendialnego jest przyznawanie stypendiów dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie, spełniających następujące kryteria:
- są absolwentami Publicznego Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów w Krakowie im. ks. Stanisława Konarskiego;
- angażują się w działalność szkoły i fundacji.

7. „SENIORZY XXI WIEKU"
Termin: 01.08.-30.12.2014r.
Liczba odbiorców: 144 osoby powyżej 60. roku życia
Projektu „Seniorzy XXI wieku" był współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej  w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Celem projektu było zwiększenie dostępu seniorów do edukacji pozaformalnej poprzez organizację bezpłatnych, różnorodnych zajęć. Projekt organizowany był dla osób powyżej 60 roku życia, mieszkających na terenie  Dzielnicy Prądnik Czerwony oraz w dzielnicach z nią sąsiadujących.
Zajęcia cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem seniorów.  Pierwsze „wystartowały" Panie uczęszczające na zajęcia z nordic walkingu, które pod czujnym okiem trenera nauczyły się w jaki sposób dobrać wysokość kijków, jak je ustawić i jak prawidłowo z nimi chodzić, a następnie przemierzały okolice szlifując swoje umiejętności. Następnie ruszyły zajęcia komputerowe. Uczestnicy - zwłaszcza grupy podstawowej - byli przerażeni tym co może ich na tych zajęciach czekać. Jednak cierpliwość oraz zaangażowanie prowadzącego oraz licznej rzeszy wolontariuszy sprawiły, że seniorzy nie tylko wychodzili z zajęć zadowoleni i bogatsi o wiedzę oraz umiejętności, ale również chcieliby kontynuować te zajęcia w przyszłości.
Podczas realizacji projektu seniorzy mieli możliwość realizacji swoich ambicji artystycznych zarówno podczas zajęć plastycznych z elementami decoupage'u ale również podczas zajęć fotograficznych.Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się kurs języka angielskiego. Seniorzy uczęszczali na zajęcia prowadzone przez wymagającą i doświadczoną nauczycielkę, która zadawała seniorom zadania domowe, robiła testy i ani na chwilę nie dała im odetchnąć. Na szczęście zajęcia prowadzone były w milej atmosferze i to sprawiło, że z każdych zajęć uczestnicy wychodzili zadowoleni, a kiedy nadszedł ich koniec pojawiło się wzruszenie.
Oprócz tego typu zajęć podczas realizacji projektu odbyły się również wykłady dotyczące zdrowego i aktywnego stylu życia oraz wolontariatu. Uczestnicy mogli się na nich dowiedzieć tego jak zdrowo się odżywiać, jaką aktywność powinni i mogą podejmować oraz tego jak zostać wolontariuszem i na co zwracać uwagę podczas pracy wolontaryjnej.
W tym miejscu nie może również zabraknąć podziękowań dla naszych wspaniałych Wolontariuszy, którzy dzielnie asystowali prowadzącym zajęcia i pomagali w realizacji projektu.

Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego włączała się także w inne działania społeczne. Między innymi sfinansowała udział 7 dzieci - Podopiecznych programu „Plus na Start" w kolonii w Dźwirzynie organizowanej przez Stowarzyszenie Parafiada, czy współorganizowała coroczną Parafiadę Środowisk Pijarskich w długi weekend majowy.

Warto również wspomnieć, iż w celu rozwoju swojej działalności zaczęła organizować odpłatne kursy dla dzieci i osób dorosłych. W roku ubiegłym dzieci  mogły korzystać z zajęć języka niemieckiego, tańca oraz zajęć plastycznych, a z kolei dorośli brali udział w kursie języka angielskiego oraz zajęciach tanecznych salsa solo.

W kolejny, 2015 rok wkroczyliśmy z nowymi pomysłami. Jesteśmy przekonani, iż przy wielkim wsparciu wolontariuszy zrealizujemy wiele z nich. Jest to oczywiście uzależnione także od otrzymanych dotacji, darowizn... i odpisów 1% podatku. Dlatego też w tym miejscu uśmiechamy się do Państwa i apelujemy, zwłaszcza do tych osób, które do tej pory jeszcze nie zdecydowały, jakiej organizacji pożytku publicznego przekazać swój 1% by wesprzeć działalność niewielkiej, pijarskiej Fundacji i wspomóc w ten sposób naszych Podopiecznych oraz Wolontariuszy.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

*Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Wszelkie prawa zastrzeżone

Top Solutions    

Darmowe rozliczenie PIT możliwe jest dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.