Konferencja - projekt Szkoła częścią Wspólnoty

Konferencja - projekt Szkoła częścią Wspólnoty 10 października odbyła się konferencja inaugurująca projekt „Szkoła częścią wspólnoty” . Brali w niej udział dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego.

Konferencja podzielona była na dwie części . W pierwszej z nich wysłuchaliśmy wystąpienia dr hab. Grzegorza Mazurkiewicza z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Uczenie się we współpracy - teoria i praktyka, w którym prelegent przedstawił m.in. koncepcje szkoły demokratycznej oraz wyniki badań dotyczących ewaluacji szkół. W tej części odbyło się również wystąpienie dr hab. Ewy Bobrowskiej z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Angażować się czy nie? A jeśli tak, to po co? Kilka uwag o sferze publicznej, w którym prelegentka odnosiła się do koncepcji sfery publicznej oraz jej znaczenia dla budowania i trwania wspólnot. Obydwa wystąpienia mogą stanowić inspiracje dla uczestników do tego w jakim kierunku można dokonywać zmian w szkole oraz tego z jakich przesłanek mogą one wynikać. W drugiej części konferencji natomiast swoimi refleksami podzielili się z nami praktycy. Jako pierwszy wystąpił o. Edward Kryściak, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie z wystąpieniem pt. Szkoła jako ważny podmiot w środowisku lokalnym  w którym przedstawił to w jaki sposób szkoły pijarskie współpracują z podmiotami środowiska lokalnego. Następnie miało miejsce wystąpienie Joanny Czarnik ze Stowarzyszenia Rozwoju Młodzieży RAMPA pt. Organizacje pozarządowe jako partner szkół w społecznościach lokalnych, podczas którego prelegentka wyjaśniła czym są organizacje pozarządowe oraz jak może wyglądać współpraca między nimi a szkołami. Ostatnie wystąpienie pt. Program Młody Kraków jako jedna z form współpracy UMK ze szkołami wygłosiła Bożena Opach , Kierownik Referatu ds. Młodzieży i Seniorów UMK. Podczas tego wystąpienia uczestnicy mogli dowiedzieć się czym jest Program Młody Kraków realizowany we współpracy ze szkołami, młodymi mieszkańcami Krakowa oraz organizacjami pozarządowymi. Wystąpienia te mogły być źródłem nowych pomysłów dotyczących funkcjonowania szkół ze środowiskiem lokalnym oraz tego gdzie i jakich partnerów mogą one szukać.  Podczas konferencji uczestnicy mogli nabyć nie tylko nowej wiedzy i inspiracji, ale również poznać się nawzajem i porozmawiać podczas przerw kawowych i lunchowej.
Wkrótce kolejne etapy projektu, czyli warsztaty dla nauczycieli i uczniów, a także szkolenie dla dyrektorów szkół. Następnie szkoły uczestniczące w przedsięwzięciu opracują programy ukierunkowane na współpracę ze środowiskiem lokalnym. Najlepsze projekty otrzymają dotacje.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: http://www.oswiatowa.pijarzy.pl/galeria,54.html

 

 

 

 


Komentarze

Dodaj swój komentarz

*Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Wszelkie prawa zastrzeżone

Top Solutions    

Darmowe rozliczenie PIT możliwe jest dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.