Festiwal Muzycznej Samorządności - Kraków

Festiwal Muzycznej Samorządności - Kraków 14 maja 2017 roku w ramach Festiwalu Muzycznej Samorządności organizowanego przez POSM st. II im. F. Chopina przy wsparciu Fundacji w ramach projektu „Szkoła częścią wspólnoty”, odbył się koncert "Muzyka Młodych Twórców i Wykonawców". Pomysłodawcami i organizatorami Festiwalu byli uczniowie POSM II st. im. F. Chopina - Wojciech Laskowski, Karol Kinal i Kinga Kordeczka. Ideą Festiwalu było podjęcie działań na rzecz środowiska uczniów szkół muzycznych (w dalszej perspektywie także szkół artystycznych innych profili) prezentujących i promujących ich dorobek twórczy.

Podczas koncertu, który odbył się w Kościele św. Stanisława Kostki (ul. Konfederacka 6 w Krakowie) zaprezentowano utwory młodych kompozytorów reprezentujących POSM II st. im. F. Chopina oraz PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie. Wykonawcami byli uczniowie obydwu szkół  - soliści, zespoły, chór i orkiestra symfoniczna. Koncert oraz warsztaty orkiestrowe je poprzedzające prowadzili dyrygenci na co dzień związani z POSM II st. – maestro Marceli Kolaska i chórmistrz Marek Hampel.

Bardzo dobrze przygotowany organizacyjnie koncert stał się międzyszkolnym wydarzeniem dużej rangi artystycznej i edukacyjnej.  Dużym plusem tego wydarzenia było to, że miało ono charakter otwarty co sprawiło, że warsztat i kunszt młodych artystów mogli podziwiać nie tylko nauczyciele, uczniowie i rodzice związane ze szkołami, które go organizowały ale również ludzie chętni aby pobyć z kulturą co stanowi wartość dodaną do tego przedsięwzięcia. Warto zauważyć, że taka organizacja tego koncertu sprawiła, że Kościół w którym miał on miejsce był niema pełen.

Uzupełnieniem warsztatów i koncertu było spotkanie przedstawicieli samorządów uczniowskich szkół artystycznych II stopnia regionu (19 maja 2017) – Zespoły Szkół Plastycznych w Krakowie, Katolickiego Liceum Plastycznego w Nowym Sączu oraz POSM II st. W Krakowie. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami podjęli dyskusję nad podjęciem idei współpracy środowiska uczniowskiego i realizowanie wspólnych artystycznych przedsięwzięć.  Konkluzją spotkania jest stwierdzenie konieczności kontynuowania takiej dyskusji i wykreowania optymalnej dla wszystkich jej uczestników formuły współpracy.

 

 

 

 

 


Komentarze

Dodaj swój komentarz

*Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Wszelkie prawa zastrzeżone

Top Solutions    

Darmowe rozliczenie PIT możliwe jest dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.