Szkoła częścią Wspólnoty w Liceum Pijarów w Krakowie

Szkoła częścią Wspólnoty w Liceum Pijarów w Krakowie W związku z realizacją projektu  „Człowiek, który sam sobie wystarcza- nikomu nie jest potrzebny” prowadzonego we współpracy z Fundacją Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego w ramach projektu „Szkoła częścią wspólnoty” (który jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów wraz z profesorem Januszem Podwiką, Ojcem Radosławem Boboniem oraz samorządem szkolnym zapoczątkowali szereg spotkań międzypokoleniowych z seniorami.

Osoby powyżej 60 roku życia biorące udział w tym przedsięwzięciu to osoby związane z Pijarskim Klubem Seniora oraz innymi organizacjami seniorskimi działającymi na terenie Dzielnicy III – Prądnik Czerwony . 

W ramach projektu organizowane były spotkania, które na celu miały niwelowanie granic między pokoleniami oraz wymianę doświadczeń życiowych i umiejętności przydatnych w dzisiejszych czasach.
Spotkania te opierały się na wzajemnej iteracji tych dwóch zdawało by się tak odmiennych grup wiekowych. Podczas pierwszego spotkania, które miało miejsce 19 kwietnia w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów wspólnie ustalono harmonogram dalszych działań.  Spotkania odbywać się miały naprzemiennie i tak podczas jednego tygodnia, uczniowie uczyli starsze pokolenie tego, czego oni chcieliby się nauczyć albo się dowiedzieć oraz tego co im pomoże odnaleźć się w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie, natomiast podczas następnego tygodnia to młodsze uczyło się nowych rzeczy. I tak oto seniorzy opanowali obsługę komputera, skrzynki mailowej i pakietu Microsoft Office. Na dodatek Panie z Pijarskiego Klubu Seniora założyły bloga swojego stowarzyszenia, który do dzisiaj prężnie działa- wszystko dlatego, że uczniowie biegle im to wytłumaczyli. Były spotkania, których tematem była muzyka dawnych lat ale i ta nowoczesna. Licealiści natomiast nauczyli się szydełkować, robić na drutach czy też szkolili się podczas gry w brydża. Ostatnie dwa spotkania miały miejsce 30 i 31 maja 2017 roku. Miały one charakter podsumowujący całość projektu. Uczniowie razem z seniorami uznali, że te dwa spotkania należy uczynić specjalnymi, toteż narodził się pomysł posłuchania o historii życia starszych ludzi, która obfituje w opowieści związane z tematyką II Wojny Światowej, Kresów Wschodnich, czasów komunizmu i PRL-u czy Solidarnością. Uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawostek, których nie znajdzie się w podręcznikach do historii, a w Internecie nie są one naznaczone osobistymi przeżyciami i naocznymi wydarzeniami. Mamy wrażenie, że zapadło nam to w pamięć na bardzo długo.
Zdaniem uczniów w realizację tego projektu warto było się zaangażować. Było warto, ponieważ , można było nauczyć się czegoś nowego, przekazać drugiemu człowiekowi jakieś pragmatyczne umiejętności, a także nauczyć się cierpliwości. Z punktu widzenia projektu najważniejsze jest to, że uczniowie uznają czas spędzony podczas jego realizacji za  pożyteczny , wykorzystany w stu procentach i niosący za sobą (miejmy nadzieję) obfity plon współpracy międzypokoleniowej. Również seniorzy biorący udział w spotkaniach byli zadowoleni z tego, że nabyli nowych umiejętności i że mogli swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności przekazać młodemu pokoleniu, które chciało ich słuchać.
 


Komentarze

Dodaj swój komentarz

*Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Wszelkie prawa zastrzeżone

Top Solutions    

Darmowe rozliczenie PIT możliwe jest dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.