WAKACJE Z INDIANAMI - RAPORT "ZIUTY"

WAKACJE Z INDIANAMI - RAPORT

Koniec wakacji coraz bliżej… nadchodzi więc czas małego podsumowania.  Zapraszamy do przeczytania raportu z organizowanych przez naszą fundację „Wakacji z Indianami” oraz obejrzenia indiańskiej galerii zdjęć.

Raport został przygotowany przez Paulinę (zwaną "Ziuta") - jedną z wolontariuszek uczestniczących w kolonii :)

W dniach 15-29 lipca 2010 roku grupa 62 młodych Indian wyruszyła wraz z Wodzami i Wojownikami na wyprawę pełną niespodziewanych przygód i doświadczeń. Pilnie strzegł ich wszystkowiedzący Wielki Wódz.

"Wakacje z Indianami" to kolonia organizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego i jako etap większego Programu "Plus na Start" miała za zadanie przenieść dzieci w pełen pozytywnych doświadczeń świat plemienia Indian, dzięki któremu wyjazd był nie tylko czasem wypoczynku, ale także poznawaniem siebie i odkrywaniem własnej wartości i możliwości, które następnie w czasie roku szkolnego będą pielęgnowane i rozwijane.
    
Program kolonii ułożony został na model wioski indiańskiej, której struktura zakładała istnienie plemienia (cała kolonia) zamieszkującego wigwamy (domki). Plemię zostało podzielone na wioski, w których pod opieką Wodza (wychowawca) oraz dwóch pomagających Wojowników (wolontariusze) znajdowało się 12 -13 Indian (dzieci). Wszystkimi wioskami opiekował się Wielki Wódz (kierownik) przy pomocy Pani Znachorki (pielęgniarka).

Dzieci pierwszego wieczoru, na którym po akceptacji regulaminu odbijały stopę, otrzymywały od Wielkiego Wodza miano Indianina. Przed młodymi adeptami stawiano wiele wyzwań. Każda grupa musiała stworzyć totem, wymyślić powitanie oraz nazwę swojej wioski. Dzieci bardzo szybko zintegrowały się i miały siłę, aby stawić czoła następnym zadaniom. Było to przede wszystkim zdobywanie indiańskich sprawności. Współpracując w grupie (np.sprawność indiańskiego budowniczego) czy też pracując indywidualnie (np.sprawność grający wiatr), dzieci rozwijały kontakty z rówieśnikami oraz kształtowały właściwe postawy moralne. Za każdą zdobytą umiejętność otrzymywały na porannym apelu różnorodne koraliki, z których tworzyły piękne naszyjniki. Sprawności były również okazją do rozwijania zdolności manualnych (tworzenie łapacza snów) oraz strategicznych (podchody). Dzięki rozmaitym zabawom Wodzowie mogli poznać talenty i zdolności uczestników, które zostaną wykorzystane podczas bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci najbardziej potrzebujących, realizowanych w ramach Programu "Plus na Start". Podczas kolonii nie zabrakło wizyt nad jeziorem, możliwości pływania rowerkami wodnymi. Gra terenowa "Pahen" oraz zabawy sportowe przyczyniły się do tego, że młodzi Indianie nie mieli czasu się nudzić. Kolonii nigdy nie opuszczał śmiech dzieci i dobra zabawa. Śpiew umilał czas nawet najbardziej zmęczonym uczestnikom.
Ostatniego dnia pomimo deszczu uśmiech nie schodził z twarzyczek. Do przejścia została ostatnia próba - zorganizowany został chrzest. Każde dziecko po przejściu rytuału zostało docenione za trud jaki musiało włożyć, aby przejść wszelkie wymagania, które stawiało bycie prawdziwym Indianinem. Każdy otrzymał nagrodę. 29lipca wróciliśmy do Krakowa. Zmęczeni, ale z uśmiechem i głową pełną niesamowitych wspomnień.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, darczyńcom, dzięki którym mogliśmy zorganizować kolonie i zapewnić dzieciom chwile radości i beztroski. Houk! :)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Dodaj swój komentarz

*Twoje imię (nick):
*Treść komentarza:
Token

Wszelkie prawa zastrzeżone

Top Solutions    

Darmowe rozliczenie PIT możliwe jest dzięki firmie PITax.pl Łatwe podatki.